Péřové bundy

Další alternativou k softshelové bundě může být péřová bunda. Pokud se chystáte na hory a to i do extrémních podmínek, může právě péřová bunda být pro Vás to pravé.

 

Jakou péřovou bundu?

Záleží, zda se rozhodujete pro péřovou bundu na nošení do práce nebo po městě nebo budete péřovou bundu využívat spíše v extrémnějších podmínkách – na vysokohorské túry, rybaření v zimě, lyžování a podobně. Pokud je druhá varianta Vaší volbou, pak je dobré zvážit, zda bunda má kapuci, kterou při delším pobytu venku jistě oceníte. Pokud má kapuce péřové bundy ještě navíc stahovací šňůrku kolem okrajů kapuce, je to určitě další z výhod.

 

Výhody péřové bundy

Péřová bunda je lehká a má výborné termoizolační vlastnosti. Protože péřová bunda “vyprodukuje” vždy jen tolik tepla, kolik je potřeba, nestane se Vám, že byste se v péřové bundě přehřáli. A to je určitě skvělá vlastnost.

 

Údaj CUIN na péřové bundě

Údaj CUIN vyjadřuje míru izolace, vychází z anglického termínu cubic inch per ounce, tedy zjednodušeně “naplnitelnost”. Tento údaj nám říká, kolik prostoru péřové výplně je schopna pojmnout jedna unce (27,3 g). V praxi to znamená, že čím vyšší je CUIN tím jsou izolační vlastnosti péřové bundy lepší.

 

Péřová bunda z prachového peří

Dalším z faktorů, které ovlivňují kvalitu péřové bundy je poměr použitého prachového peří. Na péřových bundách bývá uveden údaj např. 80/20 – v tomto případě to znamená, že na 100 g výplně bundy bylo použito 80 g prachového peří. Zvolíte-li péřovou bundu s vyšším poměrem prachového peří, bude Vás více hřát, protože prachové peří má lepší termoizolační vlastnosti. Je to tím že na sebe váže vice vzduchových molekul než běžné peří.