Praní softshellu

Nevíte jak vyprat softshellovou bundu či softshellové kalhoty? Zde najdete potřebné informace, jak správně prát a zacházet s oblečením ze softshellu tak, aby Vaše oblečení vydrželo dlouho jako nové a hlavně funkční.

 

Prát nebo neprat softshell?

I když se to může zdát zvláštní, tak prát softhellové bundy nebo kalhoty je důležité a vlastně i žádoucí. Pot a částečky odlupující se kůže ucpávají jemné póry softhellové látky, která pak nemůže správně dýchat a funkčnost membrány je tak omezena. Pravidelné praní softhellové budy je tedy více než vhodné.

 

Čištění a praní softshellu

 

Vzhledem k tomu, že softshellové oblečení je vytvořeno spojením několika druhů materiálů, je nezbytné věnovat speciální péči jeho čištění. Pokud nás má dobře chránit proti rozmarům počasí a zároveň si udržet svoje vysoce funkční vlastnosti, nesmíme při jeho očistě poškodit žádný z použitých materiálů.  

 

Jak prát softshell

 

Z výše uvedeného důvodu doporučujeme při praní softshellového oblečení používat speciální prací prášky nebo jemná mýdla. Před praním oblečení otočit naruby, zapnout všechny zipy včetně suchých, aby nedošlo k mechanickému poškození. Softshell můžeme prát buď v pračce nebo v ruce - zvlášť zašpiněná místa je vhodné předeprat ručně v mýdlovém roztoku. Přestože někteří výrobci doporučují prát věci ze softshellu na 40 stupňů, domníváme se, že 30 stupňová lázeň je v tomto případě sázkou na jistotu. Můžeme si tím ušetřit zdlouhavé reklamační řízení.

 

Co softshell nemá rád

 
V žádném případě nedoporučujeme při praní softshellu použít aviváž, neboť všechny avivážní prostředky narušují voděodolnou a větruodolnou funkci veškerých technických materiálů.

Pokud máte to štěstí a vaše softshellové oblečení je vybaveno membránou, buďte při čištění ještě opatrnější. Jemný prášek nebo mýdlo můžete nahradit éterickým olejem.

Softshellové oblečení není třeba ždímat, protože díky svým funkčním vlastnostem nesaje vodu.  Po vyprání ho stačí jen pověsit a nechat okapat.
 

Impregnace softshellu

 

A nakonec to nejlepší - aby nám oblečení ze softshellu dlouho sloužilo a plnilo svoji ochrannou funkci, po vyčištění ho řádně nabalzamujeme. Použít můžete speciální přípravky k obnově voděodolnosti s přídavkem silikonových olejů s výrobním označením Water-Guard nebo jiné speciální impregnační přípravky. A ještě drobná rada. Doporučujeme zakoupit tyto prostředky ve specializovaných prodejnách, nikoli v doplňkovém sortimentu velkých potravinových řetězců.