Softshell materiál

 

Co je vlastně softshell?

Softshell je relativně nový název používaný k popisu nového druhu oděvů, který je více prodyšný, pružný a pohodlnější než tuhý Gore-Tex, který dominoval na trhu řadu let.

Softshell kombinuje mnoho výhod nepromokavého Gore-Texu a pohodlnějšího materiálu jako je fleece. Přesto softshell není ani jedno.

Tvrdá nepromokavá vrstva

Tvrdé nepromokavé vrstvy jsou vyrobeny z laminátu, jako je Gore-Tex, který je použit v látce na výrobu bund a kalhot. Gore-Tex byl a stále je dosti populární, protože jeho jedinečnou vlastností je odolnost proti vodě a protože "dýchá", což znamená, že umožňuje odpařování vašeho potu z pod oblečení a zároveň znemožňuje proniknout vodě, ať už z deště nebo sněhu, pod softshellovou bundu či kalhoty. Ale toto dýchání není dostatečné.
 
Mnoho outdoorových nadšenců se setkalo s problémem, že když jsou venku ve vlhkých a chladných podmínkách a při námaze se začínají potit, tak tato vlhkost zůstane v pasti uvnitř bundy a kalhot a učiní tak jejich vodotěsné vlastnosti k ničemu. 

Softshell

Několik průkopnických firem, jako např. Cloudveil, se nezávisle na sobě snažily napravit úskalí tvrdé nepromokavé vrstvy, a jejich společná práce vyústila v Soft Shell technologii. Softshell používají sofistikované strečové tkaniny s pevnými vrstevnatými vazbami a vodoodpudivé (DWR) ošetření na ochranu proti větru, dešti a sněhu v těch nejnáročnějších povětrnostních podmínkách. Jinými slovy, Softshell udržuje počasí od těla jako tvrdá skořápka, ale dýchá jako fleece.

To znamená, že se nemusíte zdaleka tak zpotit při aerobních aktivitách a jste schopni regulovat svou teplotu mnohem efektivněji a zároveň pohodlněji i při náročné aktivitě.

Flexibilní materiál - softshell

Kromě bezkonkurenční prodyšnosti je materiál softshell fantasticky flexibilní oproti tvrdým nepromokavým vrstvám, je příjemný pro tělo, neškrtí a při pohybu se přirozeně natahuje. Horolezci se mohou v softshellové bundě pohybovat bez omezení, lyžaři ocení tichost Softshellu a nebudou rušeni zvuky Gore-Texové látky a jejich pokožka bude skutečně dýchat bez potřeby nežádoucích větracích zipů.